Pompy ciepła


Pompy ciepła, które oferujemy to nowoczesne urządzenia, które powstały z myślą o wysokiej wydajności i ekologii. Inwerterowe, powietrzne pompy ciepła oparte są o naturalny czynnik chłodniczy R290. Sprawdź naszą ofertę pomp ciepła w Żorach na Śląsku.

Zadbaj o czyste powietrze i ograniczaj wydatki na rachunki, wykorzystując dostępne od teraz dla Ciebie rozwiązania przyszłości. 

Pompy ciepła JBG HT nie są jednak dedykowane wyłącznie współczesnemu budownictwu. Innowacyjne urządzenia grzewcze JBG HT mogą być instalowane również w obiektach tradycyjnych, poddawanych termomodernizacji.


Pompy ciepła – pytania i odpowiedzi:


1. Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które korzysta z naturalnej energii znajdującej się w powietrzu, wodzie bądź gruncie i wykorzystuje ją do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ogrzewania domu bo nie generuje żadnych spalin ani innych nieczystości..

2. Naturalny Czynnik chłodniczy R290 - co to takiego?

Tajemniczo brzmiący, stosowany w niektórych modelach pomp ciepła czynnik chłodniczy R290 to nic innego jak spotkany m. in. w lodówko-zamrażarkach i zamrażarkach propan. Tym co wyróżnia go na tle innych czynników chłodniczych jest niski współczynnik GWP (Global Warming Potential czyli potencjał tworzenia efektu cieplarnianego), kształtujący się na poziomie zaledwie GWP=3 (dla porównania popularny czynnik chłodniczy często stosowanym w pompach R410 osiąga wartość GWP aż 2088). Pompa ciepła z użyciem czynnika chłodniczego R290 to zatem rozwiązanie bardziej ekologiczne.

3. Czy instalacja pompy ciepła jest opłacalna?

Odpowiedź może być tylko jedna — zdecydowanie tak. To, co przemawia na korzyść instalacji, to przede wszystkim energooszczędność pompy ciepła, która przekłada się na niskie koszty ogrzewania, a także jej niezawodność oraz bezobsługowość (pompa ciepła nie wymaga kotłowni), dzięki czemu możliwe staje się nie tylko zaoszczędzenie na rachunkach, ale i na własnym czasie. Nie można również nie wspomnień o aspekcie ekologicznym — ponieważ pompa ciepła nie produkuje szkodliwych substancji, w tym popiołu czy dymu, staje się rozwiązaniem szczególnie przyjaznym dla środowiska naturalnego. To bez dwóch zdań doskonała, zielona alternatywa do standardowych instalacji grzewczych.

4. Czy korzystanie z pompy ciepła w naszym klimacie jest uzasadnione?

Pompa ciepła to nadal jeszcze dość nowe, zyskujące jednak coraz szersze grono zwolenników, źródło ciepła. Z doświadczenia, którym dzielą się użytkownicy, wynika, że nawet w naszym klimacie, dobrze dobrana i ustawiona pompa ciepła spełnia swoją funkcję, przynosząc użytkownikom oszczędności. Należy jednak pamiętać, że aby montaż pompy ciepła był w pełni uzasadniony (nie tylko w naszych warunkach klimatycznych), instalacja grzewcza zamontowana w budynku powinna być przystosowana do pracy na stosunkowo niskich temperaturach (27-35°C) a sam budynek powinien mieć dość niskie zapotrzebowanie cieplne.

5. Kiedy zwróci się pompa ciepła?

Przed decyzją o instalacji pompy ciepła, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich są dofinansowania. Jednym, z głównych dofinansowań jest rządowy program "Czyste Powietrze", w ramach którego można uzyskać do 37 000zł dotacji. Warto ubiegać zapoznać się z wymaganiami i złożyć wniosek o dofinansowanie. Zastrzyk gotówki z dofinansowania sprawi, że zwrot inwestycji w pompę ciepła będzie znacznie szybszy.

W przypadku większych remontów, lub inwestycji, warto także zainwestować w niskotemperaturowe systemy grzewcze, a także fotowoltaikę. Połączenie tych wszystkich trzech ekologicznych systemów sprawi, że koszt ogrzewania domu będzie wyjątkowo niski. Przy dobrej termoizolacji i poprawnym wykonaniu całego systemu - koszty ogrzewania spadną do minimum. Wówczas możemy mówić o zwrocie z inwestycji na przestrzeni kilku lat.

6. Czy pompa ciepła wymaga fotowoltaiki?

Pompa ciepła jest urządzeniem niezależnym i nie wymaga fotowoltaiki do sprawnego działania. Pomimo, że pompa ciepła to obecnie jedno z najtańszych źródeł ciepła, to opłacalność inwestycji jest jeszcze większa gdy zostanie podłączona do nowoczesnego systemu fotowoltaicznego. Obecne systemy pomp ciepła doskonale współgrają z systemami fotowoltaicznymi oraz podłogowymi systemami grzewczymi.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować jedynie pompę ciepła, a w późniejszym czasie zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych.

7. Czy pompa ciepła może zostać podłączona do grzejników, tzw. kaloryferów?

Jest to możliwe do wykonania, jednak podłączenie pompy ciepła zalecamy w przypadku dobrej termoizolacji budynku. Wówczas wydajność pompy ciepła, a co za tym idzie też ogrzewanie domu, będzie bardziej efektywne.

Pompa ciepła działa najefektywniej przy ogrzewaniu podłogowym zasilanym wodą grzewczą. Temperatura takiej wody wynosi średnio 35°C, jednak jej ulokowanie jest na całym podłożu, co znacząco wpływa na efektywność i równomierne rozprowadzenie temperatury w całym domu.

Pomimo, że koszt instalacji pompy ciepła oraz wymiany systemu grzewczego na podłogowy jest wysoki, to inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. Wszystko jednak uzależnione jest także od termoizolacji budynku, czyli tego, czy dom "nie gubi" ciepła poprzez ściany lub nieszczelny dach.

JBG-2 Group:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się. Polityka prywatności »

Masz jakieś pytanie w sprawie naszej oferty?

Zostaw dane do kontaktu - pomożemy

Imię i Nazwisko:*
Nazwa firmy:
Numer telefonu / Adres e-mail:*
Przepisz kod z obrazka: *
token


* - Pola wymagane