Kontakt

JBG-2 Sp. z o.o., al. Jana Pawła II 46, 44-240 Żory, Polska Biuro:
+48 32 720 41 46
Biuro:
info@jbgpv.com
zapytaj ON-LINE

Wiesz, że warto skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę i pompę ciepła

20.06.2023 r.

W przypadku planowania modernizacji źródła ciepła w domu lub budowy nowego domu, z pewnością zastanawiasz się, czy w 2023 roku dostępne są dofinansowania na fotowoltaikę i pompy ciepła. Dobra wiadomość - zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i zakup pompy ciepła mogą być objęte dotacją. Wystarczy skorzystać z programów wsparcia.

Jakie są dostępne dofinansowania na fotowoltaikę w 2023 roku?

Najpopularniejszą formą dofinansowania do fotowoltaiki jest rządowy program "Mój Prąd 5.0". Jego koordynatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce.

W kwietniu 2023 roku wystartowała piąta edycja tego programu dofinansowania. "Mój Prąd 5.0" cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ zwiększono dotacje na instalacje fotowoltaiczne. Maksymalna kwota dofinansowania w piątej edycji programu wynosi 35 000 zł i uzależniona jest od rodzaju i zakresu przeprowadzanej inwestycji.

W piątej edycji programu beneficjent dotacji po raz pierwszy ma możliwość otrzymania części kosztów instalacji fotowoltaicznej wraz z innymi urządzeniami, pompami ciepła, magazynami energii czy systemów zarządzania energią.

Jakie dofinansowanie można otrzymać w ramach programu "Mój Prąd 5.0"?

Dotacja jest przeznaczona dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Ilość wyprodukowanej energii z danej instalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć 10 kW. Program zakłada zwrot kosztów w zależności od źródła energii. Dofinansowanie można otrzymać na:

 1. Instalacja fotowoltaiczna
  • Samodzielna instalacja PV: do 6 000 zł dotacji.

  • Instalacja PV przy zakupie innych elementów: do 7 000 zł dotacji.
 2. Magazyn ciepła: Dotacja do 5 000 zł.
 3. Magazyn energii elektrycznej: Możliwość uzyskania dotacji do 16 000 zł.
 4. System zarządzania energią HEMS/EMS (w przypadku zakupu magazynu ciepła lub energii): Możliwość otrzymania dotacji do 3 000 zł.
 5. Kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (C.W.U.): Dotacja do 3 500 zł.
 6. Pompy ciepła:
  • Pompy ciepła gruntowe (pompy ciepła grunt/woda, woda/woda): Możliwość uzyskania dofinansowania do 28 500 zł.

  • Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej efektywności energetycznej: Dotacja do 19 400 zł.
  • Pompa ciepła powietrze/woda: Możliwość dofinansowania do 12 600 zł.
  • Pompy ciepła powietrze/powietrze: Dotacja do 4 400 zł.

Dodatkowo, dla prosumentów, którzy już otrzymali dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną i planują rozbudowę swojego systemu oraz przechodzenie na rozliczenia netto (net-billing), przewidziana jest dodatkowa dotacja w wysokości 2 000 zł na instalację fotowoltaiczną. Dotacje dla pozostałych elementów pozostają analogiczne do wcześniej wymienionych przypadków.

Dotacja w programie "Mój Prąd 5.0" przysługuje na koszty kwalifikowane poniesione od 1 lutego 2020 roku, a o dofinansowanie mogą starać się również beneficjenci poprzednich edycji programu.

Ile wynosi dopłata do pompy ciepła w 2023 roku?

Dofinansowanie na samą pompę ciepła można również otrzymać w ramach programu "Czyste Powietrze". Kwota przeznaczona na dotację wynosi aż 103 miliardy złotych, a dofinansowanie może wynieść nawet do 66 tysięcy złotych w trybie podstawowym i nawet do 135 tysięcy złotych (w maksymalnym wymiarze), ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych.

Kolejna edycja programu "Czyste Powietrze" rozpoczęła się w styczniu 2023 roku. Skrócono proces związany z formalnościami, a nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym.

Program zakłada dofinansowania m.in. do wymiany nieefektywnych źródeł energii na paliwa stałe oraz zakup pompy ciepła.

Jakie dokumenty do dotacji w programach "Mój Prąd" i "Czyste Powietrze?

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie, różnią się w zależności od konkretnego programu. Jeśli zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną JBG PV i pompę ciepła JBG HT, nie musisz się martwić skomplikowaną dokumentacją. Pomożemy Ci w załatwieniu wszystkich formalności. Jak skorzystać? Po prostu odwiedź naszą stronę www.wieszzewarto.pl i wypełnij formularz kontaktowy. Nasz specjalista umówi się z Tobą na bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej oraz pomoże w załatwieniu formalności związanych z dofinansowaniem w programach "Mój Prąd 5.0" i "Czyste Powietrze". Wybierając pompę ciepła warto wybrać taką, która jest na Lista ZUM pompy ciepła. To gwarancja otrzymania wyższej kwoty dofinansowania - wybierasz pompę o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

Dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne JBG PV i pompę ciepła JBG HT?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę internetową www.wieszzewarto.pl.


Galeria:

Wróć

JBG-2 Group:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się. Polityka prywatności »

Masz jakieś pytanie w sprawie naszej oferty?

Zostaw dane do kontaktu - pomożemy

Imię i Nazwisko:*
Nazwa firmy:
Numer telefonu / Adres e-mail:*
Przepisz kod z obrazka: *
token


* - Pola wymagane