Kontakt

JBG-2 Sp. z o.o., al. Jana Pawła II 46, 44-240 Żory, Polska Biuro:
+48 32 720 41 46
Biuro:
info@jbgpv.com
zapytaj ON-LINE

Agroenergia – program priorytetowy dla rolnictwa

16.02.2022 r.

Program dedykowany dla sektora rolniczego, dążący do zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. Prowadzisz gospodarstwo rolne? Zapoznaj się z wysokością dopłat do instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Do kiedy trwa nabór wniosków?

Program realizowany jest do 2027 roku. Wnioski można składać w trybie ciągłym do czasu rozdysponowania puli środków (łącznie do 153 400 tys. zł dla bezzwrotnych form dofinansowania). Szczegółowo o terminach składania wniosków decyduje WFOŚiGW w danym województwie.
 

Kto może skorzystać z programu?

Program skierowany jest do osób fizycznych i prawnych będących właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, gdzie wielkość użytków rolnych zawiera się w zakresie od 1 ha do 300 ha. Dodatkowo osoba fizyczna musi minimum przez rok od złożenia wniosku zajmować się osobiście prowadzeniem gospodarstwa. Analogicznie osoba prawna minimum na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie powinna prowadzić działalność rolniczą lub gospodarczą związaną z usługami rolniczymi.


Na co uzyskam dofinansowanie?

  1. Przedsięwzięcie obejmuje zakup i montaż:
    1. Instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 10 kW, a maksymalnie 50 kW
    2. Instalacji wiatrowej o mocy powyżej 10, maksymalnie 50 kW
    3. Pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, a maksymalnie 50 kW. W przypadku pomp, przed złożeniem wniosku wymagany jest audyt energetyczny, który zapewnia rekomendację wnioskowanego zakresu inwestycji.
    4. Instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej wraz z pompą ciepła w formie hybrydowej, czyli działających jako jeden układ. W tym przypadku sumaryczna moc takiej instalacji może przekraczać 50 kW, lecz każda jednostka osobno nie może przekroczyć 50 kW. Ta opcja również wymaga uprzednio audytu energetycznego.
  2. Dodatkowo przy realizacji punku 1.) podpunktów a), b) lub c), możliwe jest finansowanie zakupu i montażu towarzyszących magazynów energii.
     

Jakie dofinansowanie mogę uzyskać?

  1. W przypadku montażu wyłącznie instalacji fotowoltaicznej można otrzymać dotację w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych, a dokładniej:
Moc instalacji PV % kosztów kwalifikowanych Maksymalna wartość
10-30 kW 20% 15 000 zł
30-50 kW 13% 25 000 zł
  1. Dla instalacji hybrydowej, tj. fotowoltaiki + pompy ciepła lub elektrowni wiatrowej + pompy ciepła, działających w jednym układzie, dofinansowanie obliczane jest w oparciu o moc każdego urządzenia z osobna. Dodatkowo przewidziany jest dodatek w wysokości 10 000 zł.
     
  2. Dodatek dla instalacji zintegrowanego magazynu energii w wysokości do 20% kosztów kwalifikowanych, lecz ten koszt nie może wynieść powyżej 50% kosztów przeznaczonych na zainstalowane źródło energii.
     

Kiedy otrzymam dofinansowanie?

Aby otrzymać dofinansowanie z programu, należy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji złożyć stosowny wniosek. Wypłacanie refundacji następuje dopiero po zakończeniu inwestycji. Realizacja musi zostać udokumentowana przyłączeniem mikroinstalacji do sieci i umową kompleksową z przedsiębiorstwem energetycznym, a dla pomp ciepła i magazynów energii wymagany jest protokół odbioru.

Źródło: https://www.wfosigw.katowice.pl/program-priorytetowy-agroenergia-czesc-1-mikroinstalacje-pompy-ciepla-i-towarzyszace-magazyny-energii.html


Galeria:

Wróć

JBG-2 Group:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się. Polityka prywatności »

Masz jakieś pytanie w sprawie naszej oferty?

Zostaw dane do kontaktu - pomożemy

Imię i Nazwisko:*
Nazwa firmy:
Numer telefonu / Adres e-mail:*
Przepisz kod z obrazka: *
token


* - Pola wymagane